OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Prohlídky prostor proti odposlechu (OTP) » Detekce GSM odposlechu

Detekce GSM odposlechu

Detekce GSM odposlechu

Co je GSM odposlech ?

Krátké připomenutí: V případě klasického radiového odposlechu (štěnice) mluvíme o mini vysílači, který je skrytě umístěn v prostoru, snímá okolní zvuk a vysílá jej na určité frekvenci. Signál lze zachytit a poslouchat odpovídajícím přijímačem, pouze však do určité vzdálenosti (typicky 50-300m).

GSM odposlech je rovněž malé zařízení, které snímá okolní zvuky. Hlavní rozdíl proti klasické štěnici je ale v tom, že zachycený signál není vysílán lokálně na diskrétní frekvenci, ale je přenášen stejným způsobem jako hovor mobilním telefonem. GSM odposlech tak využívá stávající buňkovou infrastrukturu; je přihlášen stejně jako mobilní telefon do základnové stanice BTS a odtud signál putuje sítí až k posluchači, který může být prakticky kdekoliv, kde je pokrytí signálem některého mobilního oparátora (tedy i v jiné zemi či na jiném kontinentu). K poslechu slouží nejčastěji běžný mobil, pevná linka nebo i VoIP telefon - podle způsobu připojení do telefonní sítě.

Je GSM odposlech rozšířen ?

Velmi, a zejména v posledních letech. Důvody jsou víc než jasné:

  • Prakticky neomezený dosah. Na dálku lze kontrolovat dění doma, v kanceláři atd.
  • Pokud je dobíjen ze sítě - např. GH lokátor, je jeho provoz časově neomezený.
  • Náklady na volání mohou být nulové; útočníkovi stačí SIM karta s vhodným paušálem - např. Vodafone za 175 Kč/ měsíc !
  • Nízká cena v poměru k užitné hodnotě.
  • Prakticky nemožná detekce běžnými metodami (vf detektory, radiové analyzátory)

Proč nelze GSM odposlech běžně zjistit ?

  1. Signál není vysílán jako u běžné radiové štěnice na určité frekvenci s analogovou modulací (FM, WFM), ale jak bylo výše uvedeno, využívá buňkovou infrastrukturu s přiděleným širším pásmem frekvencí (GSM950, GSM1850) s FDMA/TDMA přístupem (časový a frekvenční multiplex).
  2. Odposlech přes GSM neprobíhá kontinuálně, ale pouze "na žádost" - zařízení je prozvoněno a hovor následně spojen, případně zařízení automaticky volá zpět. 
  3. Zařízení je z principu přihlášeno do GSM sítě, stejně jako další mobilní telefony v bezprostřední blízkosti. Přítomnost je tak svým způsobem dále maskována. Pokud GSM odposlech není právě vytěžován, je radiově jen stěží rozeznatelný od legálních mobilů v okolí.

Detekce GSM odposlechu tedy není principiálně možná ani VF detektorem, ani radiovým analyzátorem a už vůbec ne radiovým scannerem. Rovněž náhražky spektrálního analyzátoru ve formě software do PC apod. jsou pro tyto účely bezcenné !

Bohužel je pravda, že řada firem zneužívá neznalosti laika a uvádí jej tak v omyl tím, že poskytují služby, ke kterým nejenže nemají potřebné speciální vybavení, ale ani know-how. Více informací viz Pohádky a bajky určené pro laiky.

Lze tedy GSM odposlech vůbec nějak spolehlivě detekovat ?

Ano, lze. S použitím spektrálního analyzátoru a další speciální techniky za současného dodržení přesných postupů. Detaily nastavení parametrů měření i samotné načasování jednotlivých operací zde více než kde jinde rozhodují o spolehlivosti provedené detekce. Z pochopitelných důvodů zde nebudeme uvádět podrobností a více informací poskytneme klientům při osobní konzultaci.

Kontrolované prostory

Často je detekce GSM odposlechu prováděna u vozidel, protože právě pohybující se objekt je vhodný pro nasazení GSM odposlechu (poslech prakticky kdekoliv bez ohledu na vzdálenost). Za jistých okolností a při přesně dodržených postupech je ale GSM odposlech spolehlivě detekovatelný i v běžných prostorách (kancelář, zasedací místnost, byt apod.)

Jak se chránit proti instalaci GSM odposlechu

Proti samotné instalaci GSM odposlechu se lze bránit jen stěží, pokud nemáte 24h detailní kontrolu nad pohybem a veškerým děním v chráněných prostorách. Pohozený nebo operativně přichycený GSM odposlech např. adhezní hmotou nevyžaduje od útočníka čas delší než několik málo sekund.

Velmi účinnou a prakticky jedinou možnou dlouhodobou ochranou proti GSM odposlechu je kvalitní rušička GSM, která po dobu rušení zcela znemožní provoz GSM odposlechu v chráněných prostorách.