OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Prohlídky prostor proti odposlechu (OTP) » Kontrola radiovým scannerem a VF detektorem

Kontrola radiovým scannerem a VF detektorem

MRA-3 Paměťový radiový analyzátor

Občas se setkáváme s požadavkem na provedení rychlé kontroly prostor zaměřené výhradně na jednoduché formy radiových odposlechů. Může jít např. o podezření, že si partner nebo dítě pořídí podobnou "hračku" na internetu. Jde tedy výhradně o štěnice - bezdrátové mikrofony s otevřenou komunikací, které však často vysílají na neveřejném kmitočtu a signál tedy nelze zachytit např. na běžném rádiu. Bývají často trvale napájeny ze sítě a mohou tak i po dlouhé měsíce nepozorovaně fungovat v síťových rozdvojkách, spínačích, lampičkách apod. Tyto prostředky jsou používány velice často pro jejich snadnou dostupnost. Nezřídka se nám stává, že v průběhu provádění řádné OTP narazíme na podobné zařízení vysílající v blízkém sousedství. 

Zařadili jsme proto do nabídky jednoduchou kontrolu prostor tzv. radiovým scannerem. Touto metodou lze zjistit opravdu "jen" jednodušší vysílací zařízení, lze ji ale provést velmi rychle a s minimálními náklady pro klienta.

Princip

Jednoduchý radiový odposlech (štěnice, resp. bezdrátový mikrofon) snímá okolní zvuky a v otevřené podobě (bez šifrování) je vysílá do prostoru, podobně jako např. rozhlasová stanice své pořady. Používá přitom nejčastěji frekvenční modulaci, nebo zřídkakdy také modulaci amplitudovou.

Pokud v takto odposlouchávané místnosti signál naladíme přehledovým přijímačem (radiovým scannerem) se sluchátky, uslyšíme sami sebe a odposlech tím de facto detekujeme. Při poslechu přes reproduktor a po dostatečném zesílení hlasitosti se z přijímače ozve typická akustická zpětná vazba - neklamná známka přítomnosti odposlechu.

Zbývá vysvětlit pojem radiový scanner, resp. česky přehledový přijímač. Jde o speciální digitální přijímač s možností poslechu okolních signálů ve velmi širokém pásmu frekvencí, typicky např. 1MHz až 2GHz a s různými modulacemi. Přijímač je vybaven funkcí prohledávání (SEARCH), kdy automaticky prochází se zvoleným krokem pásmo a zastaví se na obsazených kanálech, kde obsluha poslouchá. Ve funkci radiového scanneru pro tyto účely lze s výhodou použít např. Paměťový radiový analyzátor MRA-3 nebo MRA-3Q.

Kontrolu provádíme s pomocí (dnes již legendárního) špičkového ručního radiového scanneru Stabo XR100 a samozřejmě radiovým analyzátorem MRA-3Q.

Radiový scanner Stabo XR100 Radiový scanner Stabo XR100 a MRA-3Q