OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Časté dotazy (FAQ) » Pohádky a bajky určené pro laiky ...

Pohádky a bajky určené pro laiky ...

Mnoho firem nabízejících "vyhledávání odposlechů" mluví o tzv. měření radiového pozadí nebo vytváření jakési frekvenční mapy pomocí "spektrálního analyzátoru". V praxi však (snad i z neznalosti) pokládají za spektrální analyzátor různá (často nákladná) jednoúčelová zařízení či dokonce software do PC, která mohou po určitém zaškolení obsluhovat i laici. Taková zařízení nejenže nereflektují technologický vývoj, ale v úzce odborných kruzích je o nich známo, že jejich výstupy jsou z pohledu měření např. rychlých dějů de facto bezcenné, i když pro klienta-laika často efektní. V takovém případě je výhodnější, když si klient zvolí namísto těchto bezcenných měření jednoduchou protiodposlechovou prohlídku radiovým scannerem. To tedy v případě, kdy z nějakých důvodů nevyžaduje skutečně korektní radiovou prověrku prostor Triangulační metodou, která je nejprůkaznější a lze s ní odhalit i technologicky nejvyspělejší zařízení.

Je třeba vzít v potaz, že nemálo firem je založeno laiky, kteří zaregistrovali poptávku po bezpečnostních službách tohoto typu a úspěšně vydělávají na naivitě klientů. Předpokládájí, že si stačí pořídit analyzátor či detektor a začít poskytovat službu na rádoby "profesionální úrovni".

V této souvislosti je docela zajímavé pozorovat, kolik v posledních letech přibylo na našem malém trhu firem poskytujících právě služby "vyhledávání odposlechů". Nabízí se srovnání např. se situací na realitním trhu, kde je s trochou nadsázky každý desátý Čech makléřem. O odbornosti v tomto segmentu podnikání si přitom valná většina veřejnosti už nedělá iluze.

Zaklínadlo jménem Spektrální analyzátor

Skutečný spektrální analyzátor je kalibrovaný měřící přístroj umožňující širokou škálu měření v oblasti vysokofrekvenční techniky. K jeho zvládnutí nestačí "zacvičení", ale jsou nutné hlubší znalosti vf techniky. Odměnou je pak specialistovi to, že při adekvátním nastavení mu spektrální analyzátor ukáže reálný obraz dění v éteru. Pokud se objeví nová technologie, lze příslušná nastavení změnit a podívat se na situaci "z jiného úhlu" ...

Tedy např. z radiového analyzátoru MRA-3Q doplněného o software QMaster nikdy nevznikne spektrální analyzátor, jak se nejedna firma poskytující "prohlídky" snaží svým klientům namluvit. Toto zařízení bylo vyvinuto jako speciální scanner pro trvalou ochranu kanceláře proti radiovému odposlechu a pro tuto funkci je také velmi vhodné a osvědčené. Software QMaster je pak určen pro centrální ovládání více MRA-3Q a tuto funkci také beze zbytku plní. Fakt, že jako vedlejší efekt umožňuje jakési grafické zobrazení obsazených kanálů je určitým bonusem, ale neopravňuje nikoho, aby tato data zaměňoval za výstupy ze spektrálního analyzátoru !