OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Prohlídky prostor proti odposlechu (OTP) » Triangulační korelace RF spektra

Triangulační korelace RF spektra

Popis

Triangulační korelace RF spektra je nejspolehlivější metoda detekce radiové odposlechové techniky. Průkazně jsou detekovány lokální skryté vysílače, ať již audio (štěnice), video (skryté kamery), případně nelegální datové přenosy. 

Princip

Triangulační korelace RF spektra - schéma měřeníTato detekční metoda je založena na fyzikálních zákonitostech šíření elektromagnetických vln v reálném prostředí, resp. jejich útlumu s rostoucí vzdáleností. Měření je prováděno spektrálním analyzátorem FSH3 (Rohde & Schwarz). Do spektrálního analyzátoru je načteno radiové pozadí na 3 místech v blízkém okolí (cca 200-300m) od prověřovaných prostor a poté v samotných kontrolovaných prostorách. Naměřená spektra jsou následně pomocí speciálního softwaru porovnána (korelována) v PC.

Signály, jejichž úroveň je řádově shodná uvnitř i vně kontrolovaných prostor, mají původ mimo tyto kontrolované prostory (vytváří homogenní elmag pole). Takové signály lze proto z hlediska detekce radiových odposlechů považovat za bezpečné. Naopak signály, jejichž intenzita je řádově rozdílná uvnitř a vně kontrolovaných prostor, mají s velkou pravděpodobností původ právě v kontrolovaných prostorách a jsou tedy potenciálně nebezpečné. Všechny takové signály jsou následně prověřeny spektrálním analyzátorem a přehledovým přijímačem, případně je dohledán jejich zdroj.

Triangulační korelace úseku RF spektra prováděné spektrálním analyzátorem FSH3:

Triangulační korelace RF spektra (detekce radiových odposlechů)

(pozn.: záznam spektra zde je pouze ukázkový; při konkrétním měření jsou pro každé pásmo individuálně nastaveny parametry jako citlivost, šířky filtrů, doba rozmítání atd.)

Výhody

  • Jde o nejspolehlivější metodu detekce radiových odposlechů specialistou, kdy nezáleží, zda jde o odposlech analogový, digitální, šifrovaný, s přenosem spread spectrum apod.
  • Měření je založeno na elementárních zákonitostech šíření signálu, které nelze "obejít" a k vlastní realizaci je použita laboratorní technika, tedy žádné detektory či analyzátory s nedefinovanými parametry.
  • Měření mimo kontrolované prostory je prováděno na 3 místech s ohledem na eliminaci nahodilých signálů a dále tak zvyšuje průkaznost prověrky.
  • Triangulační korelace významně snižuje počet falešných podezřelých signálů, které by byly jinými metodami jen stěží nebo sporně určitelné (zejména signály pulzní a digitální, scramblované apod.).
  • Výstupem kontroly je měřící protokol vytvořený na podkladě údajů z kalibrovaného spektrálního analyzátoru.
  • Naměřená radiová spektra jsou archivována pro případ opakovaných kontrol.

Časté dotazy

Pohádky a bajky určené pro laiky ...