OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Úvod » Prohlídky prostor proti odposlechu (OTP)

Prohlídky prostor proti odposlechu (OTP)

Odposlechy prostor

Obranná technická prohlídka (zkratka OTP)

Cílem OTP je v kontrolovaných prostorách detekovat a odhalit techniku pro odposlech, skryté sledování a monitorování a dále seznámit klienta s možnými riziky a navrhnout mu adekvátní opatření, která jej budou účinně chránit i do budoucna.

OTP se provádí s pomocí speciální měřící techniky: spektrální analyzátor, vysokofrekvenční detektor, detektor linkových a telefonních odposlechů, přehledový přijímač, zaměřovací antény, rušička mobilních telefonů, inspekční kamera apod. Získaná data jsou pečlivě analyzována a archivována pro případná budoucí srovnávací měření. Součástí OTP je rovněž důkladná fyzická kontrola prověřovaných prostor (kancelář, jednací místnost, byt, rodinný dům, osobní vůz apod.).

Triangulační korelace RF spektra

Jde o nejprůkaznější metodu detekce odposlechových vysílačů v prostorách, ať již jde o vysílače k přenosu signálu audio (štěnice), video (skrytá kamera) nebo obecně jakýchkoliv dat. Princip metody vychází z fyzikálních zákonitostí šíření elektromagnetických vln. Za použití špičkové měřící techniky tak lze spolehlivě detekovat i technologicky nejvyspělejší zařízení (digitální, šifrovaná, s pulzním přenosem apod.).

Kontrola radiovým scannerem a VF detektorem

Jde o levnou alternativu detekce jednoduchých radiových odposlechů (štěnic) s otevřenou komunikací. Detekce je prováděna pomocí přehledového přijímače (scanneru), příp. radiového analyzátoru. Slouží pro rychlou orientační kontrolu v prostorách s nízkými riziky. Plnohodnotnou radiovou kontrolou je ale pouze Triangulační korelace RF spektra.

Detekce GSM odposlechu

S rostoucí oblibou tzv. GSM odposlechů sloužících pro neomezený dálkový monitoring je jejich účinná detekce v rámci prováděné OTP již zcela nezbytná. S pomocí laboratorní měřící techniky je možné zjistit přítomnost takového zařízení nejen v obytných prostorách, ale zejména ve vozidlech, kde je použití nejčastější. Trvalou ochranu pak zajišťuje GSM rušička.

Kontrola vedení a telefonních linek

Kontrola všech metalických vedení v místnosti - zejména telefonní linky, silového rozvodu 230V, strukturální kabeláže (počítačové sítě) na únik NF signálu v hovorovém nebo nadhovorovém pásmu. Kontrola na přítomnost dlouhovlnných odposlechů využivajících metalická vedení jako antény.

Fyzická prohlídka, kontrola inspekční kamerou

Kontrola špatně přístupných míst (dutin) pomocí inspekční kamery (mikrokamera na ohebném kabelu se záznamem). Fyzickou kontrolou prostor jsou zjišťovány známé markanty napovídající o manipulaci s vybavením místnosti, průchody do sousedních místností sloužící jako zvukovody atd.

Ceník OTP