- Úvod
- Prohlídky prostor (OTP)
- Kontrola radiovým scannerem
Kontrola radiovým scannerem
Co je to radiová "štěnice"
Radiový odposlech (štěnice, resp. bezdrátový mikrofon) snímá okolní zvuky a vysílá je do prostoru, v principu podobně jako např. rozhlasová nebo televizní stanice. Jde tedy o skrytý, miniaturní vysílač. Útočník zvuk zachytí a poslouchá na přijímači. Dosah signálu se pohybuje v řádu desítek až stovek metrů, na přímou viditelnost i přes 1km. Jako přijímač slouží obvykle tzv. radiový scanner, ale může jít i o zcela běžné rádio, pokud štěnice vysílá v "pásmu FM".
Špionážní technika byla vždy průkopníkem ve využití moderních technologií. Milníkem byl přechod od elektronek k polovodičům v polovině minulého století, který umožnil vyrobit zařízení kapesních rozměrů. K ještě k výraznější miniaturizaci poté přispěla éra čipů. Zatímco rozměry se za pár desítek let změnily doslova řádově, princip funkce štěnice zůstal stejný. Bylo by ovšem chybou se domnívat, že tato zařízení jsou dnes již zcela vytlačena modernějšími technologiemi jako jsou GSM odposlechy, WiFi skryté kamery apod. Naše praxe ukazuje, že tato technika ani zdaleka není "mrtvá", svým způsobem dokonce zažívá renesanci už proto, že s ní již málokdo počítá...
Klasická radiová štěnice má ale stále své nepopiratelné výhody:
- Výborná citlivost. Bez složitých obdvodů lze dosáhnout velkého odstupu signál/šum. S kvalitním mikrofonem a nízkošumovým předzesilovačem tak může útočník snímat zvuk i přes zavřené dveře a slyšet na vzdálenost stovky metrů tak citlivě, jakoby byl přítomen osobně. Takové citlivosti např. GSM odposlech ve srovnatelné cenové kategorii zdaleka nedosahuje...
- Nízká cena. Ta začíná už v řádu několika stokorun u jednoduchých, frekvenčně neřízených štěnic vysílajících na FM pásmu. V některých případech lze jako přijímač použít běžné rádio. Tím pro uživatele odpadá nutnost jakékoliv další investice.
- Z důvodu výborné zvukové citlivosti nebývá umístění radiové štěnice kritické. "Slyší" hovor i na vzdálenost 10m, mikrofon přitom nepotřebuje přímý výhled, stačí jen mikroskopický otvor v předmětu, do něhož je zařízení kamuflováno, někdy ani není nutný...
- Je-li zajištěno externí napájení, je provoz časově neomezený po dlouhé měsíce a roky...
Princip detekce radiovým scannerem
Radiový scanner (přehledový přijímač) je procesorem řízený přijímač s možností poslechu okolních signálů ve velmi širokém rozsahu frekvencí, typicky až do 2-3GHz. Jde např. o Paměťový radiový analyzátor MRA-3, MRA-5 nebo dnes již legendární špičkový ruční scanner Stabo XR100 (Yupiteru MVT7100) a celou řadu dalších ručních nebo stolních scannerů.
Princip detekce pomocí MRA-5 je ukázan ve videu:
Přesné dohledání štěnice v prostoru je možné díky zabudovanému S-metru u MRA-3 / MRA-5 (měřič intenzity signálu), případně s použitím kvalitního VF detektoru. Specialista použije při podezření na přítomnost radiové štěnice spektrální analyzátor, kterým je schopen potvrdit přítomnost i digitálních štěnic s různě maskovaným (scramblovaným) přenosem. Pro spolehlivou detekci všech radiových prostředků zejména v podmínkách silného okolního rušení ve městech pak slouží metoda triangulační korelace RF spektra.
Kontrola scannerem má samozřejmě svá omezení, o nichž specialista dobře ví. Je to ale bezkonkurenčně nejrychlejší metoda detekce radiových štěnic s analogovou modulací. Z tohoto důvodu tuto metodu stále používáme a nejen to, při obranných technických prohlídkách (OTP) ji provádíme rutinně jako první, protože přináší výsledky během několika minut!
Jde o jednu z mála metod detekce, kterou si může po zaškolení provést i technicky zdatný uživatel. Paměťový radiový analyzátor MRA-3 nabízíme po proškolení obsluhy a předvedení praktické detekce i ke krátkodobému pronájmu.
Zajímavosti
Ukázka z legendárního "trezorového" filmu Ucho natočeného v r. 1970. Pojednává o používání odposlechů v 50-tých a 60-tých letech tehdejší StB. V hlavních rolích Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. Distributor: BlueSkyFilm.
Kdyby tak tehdy měli ruční radiový scanner nebo rychlý analyzátor MRA-3... ;-)
Kontrola radiovým scannerem je nedílnou součástí kompletní prohlídky proti odposlechu (OTP).
Mám zájem o prohlídku prostor
Pošlete nám vyplněný formulář s popisem Vašeho problému. Navrhneme Vám optimální variantu prohlídky a doporučíme vhodná protiopatření konkrétně pro Vaši situaci s cenovou kalkulací.