- Úvod
- Prohlídky prostor (OTP)
- Kontrola VF detektorem
Kontrola VF detektorem
Detektory VF pole patřily k nejstarším a svého času nejdůležitějším prostředkům na vyhledávání odposlechů.
Princip funkce VF detektoru
VF detektor pracuje na zcela odlišném principu než radiový scanner. Umožňuje integrálně (bez ohledu na frekvenční pásmo) detekovat zvýšené elektromagnetické pole v extrémně širokém rozsahu radiových frekvencí. Radiové spektrum neprohledává, ale naopak dovede okamžitě reagovat i na extrémně krátké vysílací pulsy. Jeho hlavní výhodou tedy je, že detekuje vysílač okamžitě, přitom je lhostejné, zda tento vysílá kontinuálně nebo pulzně. Je tedy schopen odhalit i technologicky vyspělé digitální a pulzní prostředky.
Špionážní historie
Ještě před několika desítkami let platilo, že:
- Pokud to odposlouchává, pak to také vysílá.
Diktafony jak je známe dnes neexistovaly a kotoučový magnetofon byl všechno, jen ne nenápadný :-) - Pokud to vysílá, pak to odhalí detektor VF pole.
V éteru bylo možné naladit jen omezený počet rozhlasových a TV vysílačů. Nějaké mobilní sítě, WiFi nebo Bluetooth neexistovaly. Bezdrátová pojítka byla výsadou státních složek a zapálených radioamatérů, kteří byli navíc pečlivě hlídáni pro možný "styk" s nepřítelem na západ od našich hranic. Pokud tedy něco v blízkosti vysílalo, mohlo to být rušení od sousedovic mixéru s upadlým filtračním kondenzátorem nebo... třeba signál radiová štěnice.
Špionážní současnost
- Pokud to odposlouchává, ještě to neznamená, že to musí vysílat.
Příkladem mohou být kamuflované / zabudované diktafony, programovatelné mikrodiktafony, linkové odposlechy, keyloggery, průniky zvenčí (stetoskopy, laserové odposlechy) atd. - Pokud to vysílá, může to vysílat třeba jen 1% času, zbytek času to "spí".
Typicky případ GSM odposlechu. Pokud jej protistrana nevytěžuje (právě neposlouchá), odposlech nevysílá. A když, tak vysílá v okamžiku, kdy to chce mobilní operátor a ne když by to ráda obsluha VF detektoru... - Pokud už to vysílá trvale, ještě to neznamená, že to uživatel VF detektoru rozpozná.
Důvodem je obrovské množství elektromagnetických signálů kolem nás, tzv. elektromagnetický smog. Obsluha VF detektorem jakoby hledala jediný špendlík na podlaze s tisíci dalšími.
Má tedy dnes kontrola VF detektorem ještě smysl?
Jednoznačně ANO!
- V rukou specialisty je to první pomocník v momentě, kdy je třeba zjistit charakter a intenzitu VF signálu vycházejícího z prohledávané části prostoru, který je pak následně detailně kontrolován spektrálním analyzátorem.
- V rukou zaškoleného uživatele jde o nástroj, kterým si orientačně zkontroluje prostor / předměty, zda nevyzařují radiový signál, který by mohl mít původ v ukrytém (odposlechovém) vysílači, WiFi kameře apod.
Ale pozor - uživatel by měl být proškolen CO lze VF detektorem odhalit a CO odhalit z principu NELZE. Nezřídka se nám klient svěří, že ve snaze ušetřit za prohlídku si zakoupil VF detektor, aby si ním našel odposlech - např. zabudovaný diktafon. Že to ale zrovna v případě záznamníku není možné, mu ziskuchtivý obchodník už neřekl...
Úskalí je v kvalitě drtivé většiny detektorů z Číny, kterými je trh doslova zaplaven. Mívají velmi omezený frekvenční rozsah (bez jakékoliv garance) a zcela nedostatečný dynamický rozsah. V praxi je tak detektor většinou zahlcen okolními signály a není reálně schopen rozlišit lokální vysílač (štěnici).
Protiodposlechová souprava RFDS-4, jejíž hlavní částí je povedený citlivý VF detektor RFD-5 s mimořádně velkým frekvenčním rozsahem až do 25 GHz. Velký dynamický rozsah jej předurčuje k detekci i v podmínkách silného okolního rušení. Souprava dále obsahuje příslušenství k vyhledávání linkových odposlechů.
Kontrola VF detektorem je nedílnou součástí kompletní prohlídky proti odposlechu (OTP).
Mám zájem o prohlídku prostor
Pošlete nám vyplněný formulář s popisem Vašeho problému. Navrhneme Vám optimální variantu prohlídky a doporučíme vhodná protiopatření konkrétně pro Vaši situaci s cenovou kalkulací.