Logo
Po-Pá: 8:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Šumové generátory

Šumové generátory

Co je šumový generátor?

Šumový generátor slouží k zamezení nežádoucího odposlechu a pořízení záznamu. Při správném nasazení je účinný na všechna odposlechová a záznamová zařízení používající mikrofon nebo dálkové snímání zvuku. Například:

 • GSM (3G, LTE) odposlechy
 • radiové odposlechy
 • mobily a PC
 • akustická záznamová technika všeobecně
 • digitální a analogové diktafony
 • zařízení se skrytým mikrofonem
 • poslech přes stěny, tzv. stetoskopy, hrníčky na zeď apod.

Princip činnosti

Použití šumového generátoru

Šumový generátor vytváří ve slyšitelném spektru maskovací akustický šum, jehož frekvenční složky mají náhodný charakter. Velmi zjednodušeně lze říct, že šumový generátor je něco jako přenosná a výkonnější elektronická obdoba puštěné sprchy.

Generovaný akustický šum nelze z pořízené nahrávky následně odstranit. Nahrávku / odposlech šumový generátor nenávratně poškodí do té míry, že není srozumitelná a většinou nelze ani identifikovat hovořící osoby. Při pokusu o odfiltrování šumu je současně znehodnocen i pořízený záznam.

Způsob instalace

Šumový generátor může mít již přímo vestavěný reproduktor, kterým šumí do okolí (ochrana proti mikrofonům). Šum lze také konektorem vyvést do piezoměničů, které jsou instalovány na okna nebo do zabudovány stěn chráněných protor (ochrana proti laserovým odposlechům a stetoskopům).

Je šumový generátor slyšet?

Ano, to vyplývá už z principu jeho funkce. Šumový generátor je velmi silnou zbraní proti odposlechu všeho druhu, jeho použití je však spojeno s určitým omezením komfortu uživatele, který je akusticky rušen.

 • Je-li šum v prostorách rozveden do piezoměničů (okna, zdi), je akustické rušení uživatele minimální. Toto opatření slouží k zamezení odposlechu kontaktními metodami - stetoskop, hrníček na zeď nebo dálkovou metodou snímání - laserový odposlech. Tímto způsobem však není v prostorách zarušena případná nahrávka na diktafon nebo jakékoliv snímání mikrofonem (radiový odposlech apod.)
 • Je-li šum v prostorách generován reproduktorem, je uživatel chráněn před všemi druhy snímání zvuku (všemi typy odposlechů). V tomto případě je ovšem akustické rušení silné, a proto bývá používáno jen na nezbytně nutnou dobu / část důležitého jednání.

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz