Logo
Po-Pá: 8:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Prohlídky prostor (OTP)
  3. Kontrola termokamerou

Kontrola termokamerou

Ve vybavení specialisty na protiodposlechovou ochranu nesmí chybět kvalitní, citlivá termokamera.

Termokamera FlirTermokamera FlirProhlídka stropního podhledu termokamerouKontrola PIR čidla termokamerou

Metody detekce jako jsou kontrola radiovým scannerem, kontrola VF detektorem, příp. detekce linkových odposlechů fungují na principu analýzy radiových signálů, případně signálů na vedeních. Úkolem specialisty je pak rozeznat v obrovském množství signálů ty potenciálně nebezpečné. Ovšem je řada metod odposlechu, které tímto způsobem detekovat nelze - např.:

  • snímání mechanických vibrací: stetoskop, elektronická varianta hrníčku na zeď
  • audio záznamníky všech typů: Diktafony, programovatelné mikrodiktafony
  • skryté kamery se záznamem na kartu
  • GSM odposlechy
  • keyloggery
  • řada dalších typů zařízení nebo neinvazivních metod snímání, z nichž mnohé lze spolehlivě eliminovat jen aktivním zarušením (šumovým generátorem, speciální rušičkou apod.)

V mnoha případech, kdy nelze použít k detekci radiový scanner nebo VF detektor, případně linkový detektor, ale ani detektor nelineárních přechodů, je neocenitelným pomocníkem právě citlivé termokamera.

Štěnice v rozdvojceŠtěnice v rozdvojce - termogram

Radiový odposlech zabudovaný do síťové rozdvojky. Na termogramu je patrná velmi výrazná teplotní nehomogenita způsobená zdrojem zabudovaného vysílače a samotným vysílacím obvodem. LZE detekovat scannerem i VF detektorm.

Diktafon v peruDiktafon v peru - termogram
Audio záznamník ukrytý ve funkčním peru. Termogram zobrazuje teplotní nehomogenitu volně položeného pera, která má příčinu ve skryté elektronice uvnitř. NELZE detekovat scannerem ani VF detektorem.

Odposlech v peněženceOdposlech v peněžence - termogram
Odposlouchávací (záznamové) zařízení zabudované do peněženky. Na termogramu je patrná teplotní nehomogenita způsobená vestavěnou elektronikou s bateriovým napájením. NELZE detekovat scannerem ani VF detektorem.

Odposlech v krabičce od cigaretOdposlech v krabičce od cigaret - termogram
Odposlech v krabičce od cigaret. Termogram detekuje uvnitř skryté záznamové zařízení pod napětím. NELZE detekovat scannerem ani VF detektorem.

GSM odposlech zabudovaný v obrazeGSM odposlech zabudovaný v obraze - termogram
GSM odposlech zabudovaný v rámu obrazu. Termogram vpravo odhaluje i malou teplotní nehomogenitu způsobenou byť minimálním příkonem bateriově napájeného GSM odposlechu ve standby režimu. NELZE detekovat scannerem, VF detektorem lze zjistit přítomnost pouze za použití speciálních měření v definovaných podmínkách.


Radiová štěnice ve stropním podhleduRadiová štěnice ve stropním podhledu - termogram
Radiová štěnice ukrytá ve stropu. Na videosnímku (vlevo) není zařízení okem viditelné. Termogram vpravo ale ukazuje zdroj tepla prostupující přes sádrokarton. LZE detekovat scannerem i VF detektorem.

Digitální FM štěniceDigitální FM štěnice - termogram
Digitální FM vysílač (štěnice) s dálkovou aktivací. Zařízení má dokonalé stínění a výstupní filtr. Termogram vpravo ukazuje rozložení povrchové teploty i pokud je vysílač vypnutý (standby režim). NELZE detekovat scannerem, VF detektorem, ale ani detektorem nelineárních přechodů!

Příklady uvedené výše mají jedno společné - jde o elektronická zařízení s napájením. Mají tedy svůj příkon (byť mnohdy extrémně malý) a tím do okolí vždy vyzařují energii v podobě malého množství tepla. Termokamera je tak účinným nástrojem pro odhalení jak skrytých vysílačů, tak i tzv. pasivních typů odposlechů, které radiové signály nevysílají.

Upozornění: Některé firmy ve snaze minimalizovat své náklady na vybavení operují s různými náhražkami termokamer s naprosto nedostatečnými parametry pro provádění OTP. Jde např. o různé varianty "termokamer" v mobilu, které jsou na první pohled efektní, ale s minimální praktickou využitelností (malá citlivost, nízké rozlišení, absence vyhodnocovacího software)!

Zajímavosti


Zobrazení zbytkového tepla termokamerou.

Kontrola termokamerou je nedílnou součástí kompletní prohlídky proti odposlechu (OTP).

Mám zájem o prohlídku prostor

Pošlete nám vyplněný formulář s popisem Vašeho problému. Navrhneme Vám optimální variantu prohlídky a doporučíme vhodná protiopatření konkrétně pro Vaši situaci s cenovou kalkulací.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz